عسل طبیعی

شناخت عسل طبیعی و درمان با آن

شناخت و درمان عسل طبیعی

راه های زیادی در خصوص شناخت عسل طبیعی و تقلبی وجود دارد. در اینجا ضمن مرور آنها، از خواص درمانی عسل خواهیم گفت و شما را ترغیب به استفاده از عسل اصلی خواهیم کرد.

باورهای غلط درباره تشخیص عسل طبیعی

بوسیله کبریت

یکی از باورهای اشتباه که بسیار در بین مردم رایج است تشخیص بوسیله کبریت یا شمع می باشد. برخی افراد می گویند اگر عسل سوخت، تقلبی است و برخی نیز می گویند اگر سوخت طبیعی است!

بوسیله آب

در این شیوه می گویند عسل را در آب سرد بریزید، اگر سریع حل شد تقلبی است و اگر طول کشید و به آسانی در آب حل نشد طبیعی است. در صورتی که غلظت عسل ها با توجه به رطوبت آن ها با یکدیگر متفاوت است. برای مثال عسل بهارنارنج یا جنگلی با توجه به خصوصیات فیزیکی که دارند کاملا روان و شل هستند.

از روی رنگ

یکی دیگر از روش ها غلط برای تشخیص عسل خوب و با کیفیت توجه به رنگ عسل است! نگ هر عسل با توجه به شهد مورد استفاده زنبور، نوع خاک منطقه و بسیاری از عوامل دیگر متغیر است. برخی از شرکت ها و فروشندگان برای تیره تر شدن عسل آن را حرارت می دهند و یا رنگ خوراکی به آن اضافه می کنند.

 با توجه به غلظت

گفته می شود عسلی که روان باشد بی کیفیت و عسلی که غلیظ باشد طبیعی است، در صورتی که غلظت عسل با توجه به برخی عوامل مانند منطقه ای که عسل از آن برداشت شده متغیر می باشد. برای مثال عسل های شمال کشور معمولا روان هستند و رطوبت بالایی دارند.

با زرده تخم مرغ

در این روش باید عسل و زرده تخم مرغ خام را با هم مخلوط کرد، اگر بعد از چند دقیقه شبیه زرده تخم مرغ پخته شد، طبیعی است و در غیر اینصورت تقلبی است!

با ریختن روی ناخن

ذکر می کنند باید چند قطره عسل بر روی ناخن خود بریزید، اگر بر روی ناخن باقی ماند یعنی اصل است و در غیر این صورت اگر پخش شد تقلبی است! این مورد هم کاملا اشتباه است؛ زیرا غلظت عسل ها با یکدیگر متفاوت است.

 بوسیله عطر و بو

با افزودن اسانس و برخی روش های دیگر پس از باز کردن درب عسل چنان عطر و بویی پخش می شود که با خودتان می گویید از این بهتر نمی شود، این عسل حتما طبیعی است. اما غافل از اینکه هر عسل با دیگری متفاوت است و برخی عسل ها با اینکه کیفیت بسیار بالایی دارند بسیار کم عطر می باشند.

عسل طبیعی شکرک می زند؟

عوامل بسیاری باعث کریستالیزه شدن عسل می شوند مانند: رطوبت، درجه حرارت محیط، دیاستاز، میزان گرده گل موجود در عسل و نوع پوشش گیاهی منطقه. بدلیل اطلاعات اشتباهی که در بین مردم عادی وجود دارد برخی از فروشندگان عسل و زنبورداران، عسل را حرارت می دهند تا از رس بستن آن جلوگیری کنند اما با این کار بسیاری از خواص و آنزیم های عسل از بین میرود.

بهترین راه تشخیص عسل طبیعی

صحیح ترین روش برای تشخیص کیفیت عسل و آگاهی از خلوص آن، آزمایشگاه می باشد. کافیست مقداری از عسل مورد نظر را به آزمایشگاه تخصصی عسل ببرید و درخواست کنید تا آن را برای شما آنالیز کنند.

در آزمایشگاه تخصصی عسل، فاکتورهای بسیاری بررسی می شوند از جمله میزان ساکارز، رطوبت، هیدروکسی متیل فورفورال، گلوکز، فروکتوز و … که البته این ها نیز قطعیتی ندارند و برای برخی عسل ها استاندارد هایشان متفاوت است برای مثال طبق استاندارد باید ساکارز عسل طبیعی زیر ۵ درصد باشد اما عسل کنار جزء استثناها می باشد و در بسیاری از موارد حتی اگر ساکارز بالای ۵ نیز داشته باشد طبیعی است.

ابوعلی سینا: هر دارویی از مواد غذایی درست می شود و متقابلا” هر غذایی جانشین دارو می شود .عسل به هر دو شرط جواب گو است.

خواص درمانی عسل طبیعی

 • پیشگیری و درمان سرما خوردگی: ترکیب عسل با آب لیمو  از شیوه های درمانی سنتی سرما خوردگی استفاده شود.
 • خاصیت عسل طبیعی برای دیابت: در عسل طبیعی قند فروکتوز از گلوکز بیشتر است و برای افرادی که بیماری قند دارند مناسب است. البته هر عسلی برای دیابت مفید نیست و در صورت داشتن بیماری دیابت، از مصرف عسل بدون تجویز پزشک خودداری کنید.
 • بهبود و درمان زخم معده: به کار رفته در تولید عسل با کنترل و پیشگیری از رشد باکتری های مضر معده، عاملی موثر در بهبود و در نتیجه درمان تدریجی زخم معده می باشد.
 • پیشگیری و کاهش احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ: آنتی اکسیدان و کافئیک اسید موجود در عسل از بروز سرطان روده بزرگ جلوگیری می نماید.
 • بهبود و درمان زخم ها و سوختگی های پوستی: خاصیت ضد باکتریایی عسل از یک سو و برخورداری از قابلیت ترمیمی آن از سویی دیگر سبب گشته تا استفاده از این فرآورده طبیعی راه حلی مناسب برای تسکین درد و به طور کلی بهبود زخم های به جای مانده از نیش حشرات، سوختگی های سطحی و شدید باشد.
 • رفع گلو درد و کاهش سرفه: مقداری عسل را بر روی شلغم و یا گلابی قرار دهید و به مدت 10 الی 15 دقیقه آن را بر روی شعله ملایم قرار دهید و سپس در طول روز به دفعات میل نمایید.
 • موثر در بهبود و درمان آلرژی های فصلی و محیطی: راهکاری موثر که فاکتوری مهم در کنترل سرفه ها و در نتیجه بهبود تدریجی آن ها می باشد.
 • درمان یبوست: مقداری مشخص از عسل را در آب ولرم حل نمایید و به مدت 10 الی 12 روز به صورت ناشتا آن را میل نمایید.
 • افزایش سلامت کبد: آنزیم ها و آمینو اسید های موجود در این ماده شفابخش فاکتوری مهم در حفظ و افزایش سلامت کبد می باشد.
 • رفع و درمان بیماری پروستات: پروپولیس موجود در این ماده دارویی و گیاهی به عنوان لایه ای محافظ در برابر هجوم میکروب ها و سایر ارگانیسم ها عمل میکند و باعث مصونیت در برابر انواع بیماری ‌ها، از جمله پروستات می شود.
 • زیباسازی پوست: این ماده سرشار از ویتامین و کلاژن می باشد. عسل با تسریع روند کلاژن سازی، عاملی موثر در رفع و محو نمودن تدریجی چروک های پوست می باشد.
 • درمان سینوزیت: از مهم ترین فواید عسل خاصیت آنتی بیوتیکی می باشد که باعث کاهش التهاب و رفع عفونت می شود که می تواند منجر به درمان سینوزیت شود.
 • درمان عفونت لثه با عسل طبیعی: عفونت لثه باعث ایجاد قرمزی و تورم بافت لثه، بوی بد دهان، همچنین گلودرد و خونریزی با مسواک زدن و ایجاد درد می شود که این درد 3 نوع است: خفیف، شدید و پیشرفته باشد.
 • درمان و تاثیر آن بر رفع بیماری های ریوی: تمامی بیمارانی که همراه با هرگونه بیماری ریوی اعم از یک گرفتگی صدا ساده بوده و یا سینه درد، سرفه و حتی بیمارانی که به سل مبتلا هستند، اگر از عسل درمانی و یا ترکیب خواص عسل با مواد دیگر در کنار دارو های شیمیایی استفاده کننده، قدرت بهبودی آن ها افزایش می یابد.
 • خواص عسل طبیعی برای ورزشکاران: یکی دیگر از خاصیت عسل ، انرژی بخشیدن به ورزشکاران است.
 • وجود عسل در برنامه غذایی ورزشکاران ضروری است تا با مصرف آن نیرو و انرژی لازم را در خود احساس کنند و انرژی از دست داده را به دست آورند.
 • درمان بی خوابی: عسل طبیعی خاصیت التیام بخش و تسکین دهنده دارد و یکی از بهترین ماده غذایی برای داشتن خوابی شیرین و دلچسب است.
 • کاهش تب: از دیگر خواص عسل طبیعی کاهش تب است و برای کودکان بالای دوسال که دچار تب می شوند ایده ال است.
 • برای دوران نقاهت: عسل یکی از انرژی بخش ترین ماده غذایی است که برای دوران نقاهت بسیار مفید است.
 • درمان عفونت رحم و واژن
 • درمان عفونت لثه با عسل طبیعی: عسل به عنوان یکی از موثرترین آنتی بیوتیک های قدیمی گیاهی از دوران باستان شناخته شده است.
 • خواص عسل طبیعی برای بیماری های چشمی:  عسل طبیعی تمامی ناراحتی های قرنیه برطرف می کند و یک داروی موثر و کاربردی برای از بین بردن ناراحتی های چشمی است.
 • خواص عسل طبیعی برای سیستم تنفسی: این روزها افراد زیادی درگیر سرماخوردگی و بیماری های تنفسی هستند.
 • فواید عسل برای درمان اضطراب: حل برای برطرف کردن این مشکل استفاده از ترکیب عسل، آب پرتقال و جوز هندی پودر شده است.
 • کم شدن میل به سیگار: افرادی که می‌خواهند میل به سیگار کشیدن را در خودشان کاهش دهند، کافی است قبل از این که سیگار بکشند مقداری عسل را با تکه‌های آناناس ترکیب کرده و بجوند.

 

مقاله ی عسل طبیعی را در ویکی پدیا بخوانید

تهیه و گردآوری  توسط تیم دوندوک

نوشته های مرتبط

1 نظر در “شناخت عسل طبیعی و درمان با آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *